#Pravda o… pšenici, pečivu a lepku

Máte znalosti o tom co jíte? Jste si jistí každou potravinou, že je dobrá a výživná pro vaše tělo? Myslíte, že nemůžete nic zlepšit? Jíme opravdu to, k čemuž jsme předurčeni nebo jen „ze zvyku“, protože nás to naučili rodiče a protože se to prostě takhle „jí“?

Tajemství celozrnnosti

Prvním důležitým faktorem u každé mouky je to, jestli je celozrnná nebo necelozrnná. Je zvláštní, že jsme se jako lidstvo k těmto výrazům vůbec dostali. Ptáte se proč? Protože dříve se sklidilo obilí a odvezlo se do mlýna, kde se všechny klasy zpracovaly a mouka se pomlela z celých zrn skrz na skrz. V dnešní době přišli na to, že když se nepomele úplně celé zrno, ale různými složitými postupy se oddělí některé části a jen ten zbytek se pomele, tak má výsledná mouka lepší vlastnosti pro pečení. No, ale zdravotní stránka opět zůstala opomenuta. Tento výsledek moderního průmyslu dnes koupíte v obchodech nejčastěji pod pojmy „pšeničná mouka“, ale pozor není to ta, kterou znali už naši předkové. Jsou z ní vyrobeny i veškeré výrobky – pečivo, oplatky, sušenky, těstoviny apod. a najdete ji dnes téměř ve všem. Spousta lidí si myslí, že když si koupí tmavé pečivo, které je posypáno zrníčky, tak je zdravější než to bílé, protože je to právě ono „celozrnné“. Bohužel opak je pravdou. Ve většině případů je to úplně ten stejný produkt, akorát obarvený karamelem. To zní trochu jako podvod, že? Paradoxem zůstává i to, že většinu těchto celozrnných mouk či výrobků z nich, které jsou zdravější pro naše tělo, dnes koupíme jen ve specializovaných obchodech nazývaných zdravá výživa. Kdoví jestli dříve poctivou, čerstvě umletou celozrnnou mouku z mlýna prodávali jako „zdravou celozrnnou mouku“ jen ve specializovaných obchodech?

Můžeme být z mouky zdraví?

Z toho ale samozřejmě nevyplývá, že když si budete kupovat jen např. pšeničnou celozrnnou mouku, budete zdraví. Je to samozřejmě lepší, než ta klasická, ale není to žádná výhra ani tak.

 

„Chléb (z pšeničné mouky) se může právem nazvat pomocníkem života, pokud by byl posuzován podle množství výživných látek, které obsahuje. Jde-li o minerální hmotu, můžeme ho stejným právem nazvat „pomocníkem smrti“.

Dr. Norman Walker

 

Pečivo samo o sobě velmi zahleňuje tělo. Pro spoustu lidí se většinou stane návykovým a všichni díky němu předčasně stárneme. Nehledě na tyto fakty, způsobuje v dnešní době (a nejen pečivo, ale všechny moučné výrobky) spoustu chronických vážných nemocí. Cítíte se po něm unavení a lepek z většiny mouk vám zalepí vnitřnosti i orgány, ucpe dutiny i střeva jako lepidlo a tělo potom nemůže správně fungovat. Je až smutné, jak málo lidí tohle ví. Pokud se však vážně chcete zbavit alergií, hlenů, astmatu a imunitních problémů, měli byste se nad tímto alespoň zamyslet nebo si o tom i něco nastudovat na Internetu. Tyto výše uvedené nemoci, ale nejsou zdaleka všechny. Nahromaděný lepek v těle je skvělou základnou pro množení se všemožných škodlivých bakterií, které pak vytvářejí skvělou základnu pro nemoci, jako jsou cukrovka, rakovina, všemožné plísně a kvasinky. A to už je opravdu odstrašující. Pokud tomu nevěříte, zkuste se alespoň rozhlédnout v přírodě, zda jste za poslední dobu viděli nějakou srnku či zajíce jíst chleba nebo si dát k obědu těstoviny. 😀 Občas stačí se jen zamyslet a rozhlédnout okolo…

Jak je to tedy s lepkem a bezlepkovou dietou?

Jíst bez lepku tedy znamená, že alespoň o něco snížíte riziko těchto nemocí. Ale opět vám to nezaručí zářící zdraví. Do budoucna je prostě nejlepší se obilovinám a výrobkům z nich úplně vyvarovat. Pozor ale na to: snažit se vynechat lepek přírodní cestou (na trhu jsou přirozeně bezlepkové mouky jako např. kukuřičná, pohanková, rýžová apod.) vs. jít a koupit si „bezlepkové“ směsi, které jsou ve většině případech ne moc zdravé ani přírodní. Jíst bez lepku vám může alespoň na nějakou dobu pomoci omezit klasické pečivo a pomoci k dalším krokům na cestě k vašemu zdraví.

Jak se zbavit závislosti a jíst zdravěji?

Většina z vás si ale určitě nedovede představit ani jeden den bez pečiva nebo moučných výrobků, proto na to musíte jít postupně. Ze začátku se snažte vyměnit „zdravější“ bezlepkové pečivo za to klasické a postupně se je snažte úplně omezit. Drobným bonusem může být i snížení váhy. Nezapomeňte také na to, že pokud již nějaké roky jíte normální mouky a pečivo, budete mít pravděpodobně zahleněné tělo i střeva a bylo by na místě se trochu vyčistit. Způsobů je celá řada. Z mé zkušenosti bych mohla doporučit např. řasu chlorellu nebo šťávu z aloe vera. A pokud se ptáte, kde seženete přírodní bezlepkové pečivo? To vám bohužel nepomůžu, protože zatím jsem je sama nesehnala a nejlepší bude, když si je sami upečete. Nejzdravější moukou na chleba je podle mě pohanková a chleba je z ní opravdu výborný. Nejlepšími bezlepkovými těstovinami, když už tedy máte chuť, jsou kukuřičné. Dají se koupit i v supermarketech. To jsou jen moje léty prověřené zkušenosti.

Krásné a zdravé dny

Vám

přeje

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Píše tento blog pro radost a pro rozšíření všeobecného povědomí o zdraví, módě a zdravém životním stylu. Snaží se, aby to všechno mělo smysl a aby se každý mohl zapojit. Miluje kávu, čerstvý Vogue, nové šaty, jídlo a řezané květiny. Je už prostě taková…
Z celého srdce ti děkuje za každou návštěvu, komentář a sdílení.
Žij si svůj život, tak jak chceš. Je jedno jestli je pátek nebo pondělí #lifeisabeachcocktail . com !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *